Inżynierowie dobierają elementy nośne by zapewnić wytrzymałość budowli.

Jak pewnie w każdej branży, tak też w budowlance działają spółki, których specjalizacje są bardzo podobne. Przykładem są biura konstrukcyjne a także projektowe. Wielu z nas biura projektowe kojarzą się właściwie – dla nich biuro projektowe to zespół architektów wykonujących projekty obiektów.

 

Znacznie więcej wątpliwości budzą biura konstrukcyjne. Czym tak właściwie jest jest biuro konstrukcyjne? Jego pracownicy – to przede wszystkim inżynierowie- rozpoczynają swoją pracę w chwili stawiania obiektu. Początkowo dokonują wielu ważnych obliczeń a ponadto dokładnych analiz możliwych rozwiązań po to, by obiekt zbudowany był z odpowiednich surowców, lecz także spełniał wszystkie wymagania , które dotyczą bezpieczeństwa. Następnie inżynierowie wybierają fundamenty nośne by zapewnić wytrzymałość danego obiektu.

 

Fachowcy pracujący w tego typu biurze są zatem realizatorami szkicu, który następnie wcielany jest w życie. Każdy projektant konstrukcji musi mieć stosowne kompetencje. Są to między innymi: – znajomość programów do projektowania- biegłość w wykonywaniu obliczeń wytrzymałościowych; – przygotowywanie rysunków technicznych; – znajomość obsługi komputera. Praca w biurze konstrukcyjnym to przede wszystkim czas spędzony przy komputerze. Z pracą w biurze konstrukcyjnym wiąże się obsługiwanie programów komputerowych, nawiązywanie współpracy z biurami architektonicznymi oraz stałe kontakty z klientem. Osoba pracująca w taki biurze regularnie sprawdza powstałe obiekty oraz dba o to, żeby budowla nie zawiodła w czasie użytkowania.

Leave a Comment